Tek böbrekli kişiler nelere dikkat etmeli? Bazı kişiler çeşitli nedenlerden dolayı tek böbreklidir. Bu doğuştan olabileceği gibi, sonradan bir böbreğin alınması neticesinde de olabilir. Bazı kişilerde sayısal açıdan iki böbrek olsa da bir böbrek çalışmıyor olabilir. Bu kişilerde aslında tek böbrekli sayılır.

Tek Böbrekli Olmanın Nedenleri Nelerdir?

Böbrek nakli için böbreğinin birini vermiş olmak

Doğuştan bir böbreğin olmaması

Yaralanma, kaza, tümör, taş ya da iltihap nedeniyle bir böbreğin ameliyat ile alınması.

Tek Böbrekli Olmak Sağlık Açısından Bir Problem Mi?

Vücudumuzda her biri yaklaşık 100-125 gram ağırlığında olan iki adet böbrek bulunmaktadır. Böbrekler göbeğin arkasında, karın arka duvarına asılı pozisyonda,  sağda ve solda birer adet bulunur.

Böbrekte kanı süzen ve idrar oluşumunu sağlayan kılcal damar yumağına nefron adı verilir. Her böbrekte 1 milyon olmak üzere her iki böbrekte toplam 2 milyon nefron bulunmaktadır. Devamlı hemodiyalizi gerektiren böbrek yetmezliğinde,  böbreklerdeki nefron sayısının %90’nı kaybedilmiş demektir. Yani toplam 2 milyon olan nefron sayısının 1.8 milyonunu yok olmuş, geriye 200 bin nefron kalmıştır.

Dolayısıyla bir böbreğin olmaması durumunda nefron kaybı 1 milyon olacaktır. Bu da çok büyük bir sorun yaratmaz. Ayrıca bir böbrek alınmasından dolayı nefron sayısı azalınca, diğer böbrek ve nefronlar büyür ve daha çok çalışır. Yani hasta açısından hiçbir şey değişmemiştir ve hasta iki böbrekli normal insanlar gibi yaşayabilir.

Tek Böbrekli Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Tek böbrek ile normal bir yaşam sürmek mümkündür. Ancak kişinin bazı konularda daha dikkatli olmasında tabi ki fayda vardır.

Tek böbrekli bir kişi tansiyon hastası olmamak için dikkat etmelidir. Bunun için tuzdan uzak durmalı ve kilo almamalıdır.

Tuz kısıtlaması dışında yemekler ile ilgili özel bir kısıtlamaya gerek yoktur.

İdrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşı oluşmaması için günde en az 2 litre su içmelidirler.

Ağır sporlardan kaçınmalıdır.

Gereksiz yere ağrı kesici kullanılmamalıdır. Özellikle  romatizmal  ağrı kesiciler doktor kontrolünde ve dozunda kullanılmalıdır. Parasetamol gurubundaki ağrı kesici ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı doktora ya da hastaneye gittiğinde mutlaka tek böbrekli olduğunu söylemelidir.

Anjiografi, ilaçlı tomografi ve MR gibi işlem sırasında ilaç kullanılan tetkikler istendiğinde doktora bilgi verilmelidir.

Böbrekler üzerine zararlı etkisi olan antibiyotikler kullanılmamalıdır.

Herhangi bir şikayet olmasa bile yılda bir kez idrar tahlili ve böbrek ultrasonografisi yapılmalıdır.

Pin It on Pinterest