Çapraz böbrek nakli nedir? Ne zaman uygulanır. Bazı böbrek hastaları, kendisine böbrek verecek bir yakını olduğu halde, kan veya doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericisinden böbrek alamamaktadır.  Eğer aynı durumda olan başka bir hasta varsa ve birinin vericisinin böbreği diğerinin alıcısına uyuyorsa, böbrek nakli uygulanabilir.

Çapraz nakilde en önemli husus, verici olan iki kişinin yaşlarının ve böbrek fonksiyonların birbirine yakın özellikte olmasıdır.

Çapraz naklin daha sık uygulanabilmesi için, böbrek vericisi olan ancak kan ya da dokuları uyuşmayan hastaların nakil merkezine başvurmaları gerekir. Böylece hasta havuzu genişler. 

Çapraz nakil ameliyatında, her iki vericiden böbrek aynı anda alınır ve hastalara nakil aynı anda yapılmaktadır.

Çapraz böbrek nakli ameliyatı için İl Sağlık Müdürlüğü’nden izin alınması gerekir.

Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisinde %98 başarı oranı ile uygulanmaktadır. Ancak kan grubu uyumu olmayan ya da doku uyum tetkikleri olumsuz geldiğinde organ reddi oranı yükselir ve başarı oranı %80 oranlarına düşer.

Çapraz böbrek nakli yöntemi ile uyumsuzluk olan çiftler, uyumlu olacak başka çiftlerle eşleştirmektedir. Çapraz böbrek nakli sayesinde her iki çift arasında böbrek değişimi yapılarak, böbrek nakli ameliyatının başarı oranı artırılmaya çalışılır.

Pin It on Pinterest