Böbrek nakli, kronik böbrek yetmezliği (hasarı) nedeniyle görevini yapamaz hale gelmiş olan böbreğin yerine canlı bir vericiden ya da beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişiden (kadavra) alınan böbreğin hastaya takılması işlemidir.  Vericiden ya da kadavradan alınan böbrek, alıcının sağ ya da sol kasık boşluğuna yerleştirilir.

Böbrek nakli ameliyatında, alınan böbreğin atardamar ve toplardamarı alıcının damarlarına, idrar kanalı ise idrar kesesine bağlanır. İdrar kanalına daha sonra alınmak üzere bir tüp (stent) yerleştirilir. Daha sonra cilt estetik dikişler ile kapatılır. Böbrek nakli ameliyatı yaklaşık 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası dönemde herhangi sorun yaşanmazsa 5-6 gün sonra hasta taburcu edilerek evine gönderilir.

Son dönem böbrek yetmezliğinde diyaliz ve böbrek nakli olmak üzere iki tedavi seçeneği vardır. Böbrek nakli ile hastaya yeni bir böbrek takılır. Bu yüzden hem hastanın kanı temizlenir hem de takılan böbrekten eskiden olduğu gibi hormonlar üretilir. Oysa diyaliz tedavisi ile sadece hastanın kanı temizlenir, ancak böbrek tarafından üretilen hormonlar yerine konamaz.  

Böbrek nakli için gerekli olan böbrek, canlı vericiden ya da kadavradan temin edilir. Canlı vericiden alınacak böbrek, açık ya da kapalı (laparoskopik) yöntemle alınır. Vericiden böbrek kapalı yöntemle alındığında, daha sonra vericinin sadece kasık bölgesinde 4-5 cm uzunluğunda bir yara izi kalacaktır.

Kapalı olarak böbrek alındığında, vericinin iyileşmesi ve günlük yaşama dönüşü daha hızlıdır.  Verici genellikle ameliyattan bir gün sonra taburcu olur.

Pin It on Pinterest